Nic co ludzkie nie jest mi obce
środa, 05 września 2012
Dlaczego dzieci bawią się w wojnę?
Małe dzieci, niekoniecznie chłopcy, często mają wielki pęd do zabawy w wojnę i agresywnych bajek. Czasem nie jest to nawet związane z tym, co dzieje dookoła. Rodzice spokojni, szkoła/przedszkole spokojne, o co tym dzieciakom chodzi?
poniedziałek, 16 lipca 2012
Wyręczanie hamuje rozwój
Potrzeba jest matką wynalazku, ale nie tylko. Potrzeba jest też jednym z głównych motorów napędowych rozwoju dzieci. Jeśli zaczniemy załatwiać te potrzeby za nie, wówczas stracą chęć do nauczenia się różnych umiejętności.
czwartek, 09 lutego 2012
Nie ufajcie nam bezgranicznie (cz.3)
Zachęcałem Was już do tego, żeby nie ufać przesadnie osobom, które prosicie o pomoc przy opiece bądź wychowywaniu dzieci. A skoro nie ufać, to pewnie w jakimś stopniu także kontrolować. Każda rozsądna niania czy opiekunka w żłobku przyjmie to bez problemu, jak długo będą w tym rozsądni także rodzice.
środa, 11 stycznia 2012
Pieniądze za obowiązki? Uwaga ślisko
Obiecałem na FB, że poruszę ten temat – bo warto. Dość często spotykam się z pomysłem zachęcania dziecka do obowiązków domowych poprzez gratyfikacje finansowe. Cóż, myślę, że to pomysł skuteczny, coś w stylu granatu jako środka owadobójczego.
piątek, 16 grudnia 2011
Co zrobić z dzieckiem przed świętami?
To smutny problem, że w świątecznym pędzie zdarza się, że zapominamy o dzieciach, które przecież są bardzo ważnymi uczestnikami świąt Bożego Narodzenia. HEEEEEJ TU JESTEŚMY! Krzyczę w imieniu dzieci.
poniedziałek, 28 listopada 2011
Czas oczekiwania
Zaczął się Adwent, w kościele katolickim czas oczekiwania, który tradycyjnie jest też dla dzieci czasem różnych kalendarzyków, może nawet wyrzeczeń czy innych tego typu atrakcji, które są wyśmiewane i zapomniane, a szkoda. Zapraszam na dwa słowa na temat cierpliwości dzieci
poniedziałek, 21 listopada 2011
Rodzicu małego dziecka biję na alarm.
Jeśli jesteś rodzicem bardzo małego dziecka, to wiedza jaką znajdziesz poniżej, moim zdaniem jest bardzo bardzo ważna dla niego i Ciebie. Myślę, że wielu rodziców mając ją w odpowiednim czasie, nie popełniło by błędów, za które dzieci zapłacą dopiero za kilka lat.
sobota, 12 listopada 2011
Mamo, tato, dlaczego oni się biją?
Wczoraj podczas zamieszek w Warszawie wielokrotnie podkreślano, że podczas obchodów niepodległości było dużo rodzin z dziećmi, które były świadkami walk na ulicach. Co powiedzieć takiemu brzdącowi, który zupełnie nie rozumie, co ci ludzie robią?
poniedziałek, 07 listopada 2011
Rodzic w lesie dobrych rad
Niedawno podczas zajęć dla większej liczby rodziców padło pytanie, co zrobić z kłopotami dziecka z zasypianiem. Zacząłem pogłębiać temat, pytać o szczegóły, kiedy inni słuchacze nie wytrzymali, że zabieram się do sprawy jak pies do jeża i zaczęły się rady, których padło w sumie z pięć. Cóż, wszystkie rady dobre, każda inna i co ma taki rodzic wybrać?
poniedziałek, 31 października 2011
Z dzieckiem na cmentarz?
Jutro, na Święto Wszystkich Świętych, prawdopodobnie odbędzie się tradycyjna ogólnopolska pielgrzymka na cmentarze. W pochodach ruszą też dzieci. Warto do tego podejść z rozsądkiem, bo wchodzimy w temat czasem niezrozumiały i trudny choć także bardzo cenny.
 
1 , 2
| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
O mnie