Nic co ludzkie nie jest mi obce
środa, 02 lipca 2014
Konwalia dębem nie będzie
Społecznie uparliśmy się na w miarę wspólne postrzeganie idealnej ścieżki rozwoju dziecka. Koniecznie ze studiami i rodziną na końcu. Z konkretnymi umiejętnościami i cechami charakteru. Szkoda, bo natura potrafi być znacznie bardziej różnorodna.
czwartek, 26 czerwca 2014
Nie da się wszystkiego
To nie jest wpis, który ma Cię skłonić do czegokolwiek. Ba, to jest post, który może nawet Cię skłonić do nie robienia czegoś o czym pisałem wcześniej. To jest taki tekst, który ma Ci odjąć poczucie winy kiedy odpuszczasz „ważne rzeczy”.
czwartek, 19 czerwca 2014
Dobre pożegnanie
Kończy się czerwiec. Już niedługo niektóre z waszych dzieci pożegnają się z opiekunkami i żłobkami. Dobrze jest na te spotkania spojrzeć oczami dziecka.
środa, 07 maja 2014
Dziecko w pracy?
Ostatnio spotkałem się z pomysłem kontrowersyjnym, aczkolwiek ciekawym i inspirującym. Pada wcale nieoczywiste pytanie – dlaczego dzieci nie mogą iść do pracy?
poniedziałek, 05 maja 2014
Pięcioletnia opiekunka
Większość rodziców paroletnich dziewczynek zapewne spotkała się ze specyficznym okresem w życiu swojej córki, w którym dziecko stawało się pięcioletnim wzorem opieki i troski. Przyjrzyjmy się mechanizmom, które za tym stoją.
środa, 16 kwietnia 2014
Kobieca intuicja w wychowaniu – mit?
Dorośliśmy naukowo do wyjaśniania wielu zjawisk psychologicznych. Weźmy się więc za intuicję – szósty zmysł? Powiew wiatru? Nie brzmi to naukowo. A jednak coś w tym jest, że kobiety lepiej odgadują intencje dzieci. Więc co to jest ta kobieca intuicja?
poniedziałek, 07 kwietnia 2014
Jak uspokoić dziecko?
Znacie pewnie taki moment w życiu waszych dzieci, że nagle czujecie, że zaczynają szaleć po całym domu. Jest w nich mnóstwo emocji i trudno je w tym zatrzymać. Tymczasem one w nakręcaniu emocji niewątpliwie dążą do eksplozji.
czwartek, 03 kwietnia 2014
Czemu dzieci nie słyszą „nie”?
Kiedyś powstał taki mit, że dzieci nie słyszą komunikatu „nie” przed zakazami i robią wręcz na odwrót. Ba, podobno nawet mózg w cudowny sposób nie rejestruje tego „nie” i dziecko słyszy polecenie zamiast zakazu. To nie do końca tak, niezależnie od tego, co nam czasem podpowiada doświadczenie.
wtorek, 01 kwietnia 2014
Kiedy do dziecka zbliża się …. obcy
Rodzice czasem poświęcają dużo uwagi temu jak i co się mówi do ich dzieci. Starają się dobrze dobierać słowa, nie straszyć, nie oszukiwać, nie przekupywać – traktować je serio. Ale co jakiś czas pojawi się ktoś obcy, który wszystkie te zasady potrafi złamać jednym zdaniem. „Jaś był bardzo grzeczny”, „Trzeba słuchać się mamy!”, „Może chcesz tego ślicznego lizaczka?”, „jak nie będziesz się słuchał taty, to Cię zabiorę!”. Te zdania są oczywiście podkreślone uśmiechem zdradzającym dobrą wolę i brak pojęcia o tym, że to nie jest chciane przez Was zdanie!
wtorek, 18 marca 2014
Co słychać w MEN?
Dałem wam znać na Facebooku i Twitterze, że byłem w MENie i że zmieniamy świat. Zaciekawiliście się, więc opowiem Wam krok po kroku o co chodzi.
| < Lipiec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
O mnie