Nic co ludzkie nie jest mi obce
poniedziałek, 13 lipca 2015
Bajka oglądana a bajka słuchana
W ostatnim czasie bardzo dużo pracuje bajkami i nad bajkami. Obserwuję też rodziców i dzieci. Widzę, że dla tych pierwszych coraz częściej to jest jedno i to samo. Dla drugich zdecydowanie nie, dlatego zapraszam Was do przeczytania fragmentu mojej książki "Miłość i Wychowanie" o różnicy między bajkami oglądanymi i słuchanymi.
piątek, 29 maja 2015
Jak zmotywować dziecko do nauki?

Chciałbym zmierzyć się na nowo z tym problemem. Ostatnio bardzo obecnym w mojej pracy z rodzicami. Jest sporo podejść, propozycji, pomysłów. Chciałbym oprzeć je na mechanizmach, które powodują, że dziecku się chce albo właśnie się nie chce uczyć. Zapraszam.

poniedziałek, 04 maja 2015
Uchronić dziecko przed złym światem
Jak uchronić dziecko przed złym wpływem świata? Jak moje dziecko poradzi sobie z pokusami i przeszkodami XXI wieku? A jak ktoś je wykorzysta? Oszuka? Skrzywdzi? Seria pytań, w której rodzic staje przed naprawdę trudnym zadaniem … odpuszczenia kontroli.
środa, 22 kwietnia 2015
Czy dziecko potrzebuje twardego rodzica?
Rodzice, którzy odwracają się od podmiotowych metod wychowania mówią, że dzięki temu ich dzieci są grzeczniejsze, spokojniejsze. Wierzę, aczkolwiek myślę, że w wielu przypadkach tak naprawdę nie chodzi tutaj o twardość, ale coś zupełnie innego.
wtorek, 31 marca 2015
Co ma zawierać edukacja w XXI wieku?
Rozumiem szkołę tradycyjną. Wiem po co ona była i widzę jej gigantyczne korzyści. Odpowiadała na potrzeby w określonym czasie. Teraz potrzeby są inne. Jakie? Jaka ta edukacja powinna być teraz, w XXI wieku? Chciałbym Wam opowiedzieć o dwóch drogach, jakie dla nich widzę.
piątek, 27 marca 2015
O dobrych zasadach
Zasady kojarzą się twardo. Z dyscypliną, mocnym traktowaniem dzieci. A ja bym chciał zasady trochę odczarować, pokazać co to może znaczyć, jak się mówi że zasady służą poczuciu bezpieczeństwa
środa, 25 marca 2015
Nie wszyscy muszą lubić twoje dziecko
Myślę sobie czasem o dorosłych, którzy starają się ze wszystkich sił być lubiani przez wszystkich i potrafią wręcz zapomnieć o sobie, żeby tylko być przyjętymi pozytywnie. Myślę sobie o nich, jak wyglądało ich dzieciństwo.
czwartek, 19 marca 2015
Jak to działa. Część 4. Budowanie więzi
Mam wrażenie, że porywam się z motyką na słońce, bo o budowaniu więzi można całe książki pisać, a ja chcę ją zamknąć w artykule na kilka tysięcy znaków. Dlatego powiem uczciwie, że ten artykuł to rozwinięty wstęp na temat budowania więzi, a czy pójdziecie w ten temat dalej, to już pytanie do was!
środa, 11 marca 2015
Jak to działa? Część 3. Pochwały
Czy trzeba chwalić dziecko? Czy ono się od tego nie rozpuści? Co zrobić z rysunkami o które ono pyta? Czy chwalenie nie jest konieczne do poczucia wartości? Spróbujmy na to odpowiedzieć.
poniedziałek, 09 marca 2015
Intuicja w edukacji
Miałem okazję przeczytać co 11 latka myśli o „wymarzonej szkole” (wklejam na końcu artykułu). Pokazuje mi to bardzo mocno, jak edukacja może być intuicyjna. Dzieci mają jeszcze dość prostą logikę i w niej pokazują naturalne mechanizmy. Stworzenie dobrej szkoły jest naprawdę dość łatwe (ale trudne).
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 49
| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
O mnie