Nic co ludzkie nie jest mi obce
wtorek, 15 września 2015
Jak żyć bez telewizji?
Pisałem już o zgubnym wpływie ekranów na dzieci. Pojawiły się różne komentarze, między innymi takie, że autor nigdy nie próbował jeździć samochodem z dzieckiem oraz że każdy potrzebuje czasem chwili spokoju. W związku z tym nie pozostaje nic innego, jak odpowiedzieć pozytywnie i poszukać metod radzenia sobie w takich sytuacjach.
czwartek, 10 września 2015
Zdrowa żywność w szkołach – wątpliwości
W ostatnim czasie szkoły, dzieci i rodzice przeżywają pewien szok związany ze zmianami w szkolnych stołówkach i sklepikach. Pojawiło się sporo pytań, a także niejasności, powiedziałem A – deklarując aktywność w temacie – mówię B – próbując na nie odpowiedzieć.
środa, 26 sierpnia 2015
Dziecięce używki
Zaniedbywanie rytmu dnia i obowiązków, nieumiejętność dostrzegania innych, alternatywnych rozwiązań, histeryczne zachowania w przypadku braku dostępu, zmiana hierarchii wartości, spadek zainteresowania wobec czynności i biskich osób. Pojawia się agresja wobec bliskich, szczególnie jeśli stoją na drodze. Po zażyciu następuje znacząca zmiana aktywności mózgu i zachowania. Wbrew pozorom to nie jest artykuł o narkotykach ale o dziecięcej codzienności XXI wieku.
poniedziałek, 13 lipca 2015
Bajka oglądana a bajka słuchana
W ostatnim czasie bardzo dużo pracuje bajkami i nad bajkami. Obserwuję też rodziców i dzieci. Widzę, że dla tych pierwszych coraz częściej to jest jedno i to samo. Dla drugich zdecydowanie nie, dlatego zapraszam Was do przeczytania fragmentu mojej książki "Miłość i Wychowanie" o różnicy między bajkami oglądanymi i słuchanymi.
piątek, 29 maja 2015
Jak zmotywować dziecko do nauki?

Chciałbym zmierzyć się na nowo z tym problemem. Ostatnio bardzo obecnym w mojej pracy z rodzicami. Jest sporo podejść, propozycji, pomysłów. Chciałbym oprzeć je na mechanizmach, które powodują, że dziecku się chce albo właśnie się nie chce uczyć. Zapraszam.

poniedziałek, 04 maja 2015
Uchronić dziecko przed złym światem
Jak uchronić dziecko przed złym wpływem świata? Jak moje dziecko poradzi sobie z pokusami i przeszkodami XXI wieku? A jak ktoś je wykorzysta? Oszuka? Skrzywdzi? Seria pytań, w której rodzic staje przed naprawdę trudnym zadaniem … odpuszczenia kontroli.
środa, 22 kwietnia 2015
Czy dziecko potrzebuje twardego rodzica?
Rodzice, którzy odwracają się od podmiotowych metod wychowania mówią, że dzięki temu ich dzieci są grzeczniejsze, spokojniejsze. Wierzę, aczkolwiek myślę, że w wielu przypadkach tak naprawdę nie chodzi tutaj o twardość, ale coś zupełnie innego.
wtorek, 31 marca 2015
Co ma zawierać edukacja w XXI wieku?
Rozumiem szkołę tradycyjną. Wiem po co ona była i widzę jej gigantyczne korzyści. Odpowiadała na potrzeby w określonym czasie. Teraz potrzeby są inne. Jakie? Jaka ta edukacja powinna być teraz, w XXI wieku? Chciałbym Wam opowiedzieć o dwóch drogach, jakie dla nich widzę.
piątek, 27 marca 2015
O dobrych zasadach
Zasady kojarzą się twardo. Z dyscypliną, mocnym traktowaniem dzieci. A ja bym chciał zasady trochę odczarować, pokazać co to może znaczyć, jak się mówi że zasady służą poczuciu bezpieczeństwa
środa, 25 marca 2015
Nie wszyscy muszą lubić twoje dziecko
Myślę sobie czasem o dorosłych, którzy starają się ze wszystkich sił być lubiani przez wszystkich i potrafią wręcz zapomnieć o sobie, żeby tylko być przyjętymi pozytywnie. Myślę sobie o nich, jak wyglądało ich dzieciństwo.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 48
| < Lipiec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
O mnie