Nic co ludzkie nie jest mi obce
środa, 13 stycznia 2016
Kobieta = matka, mężczyzna = ?
Macierzyństwo jest wpisane w kobiecość. Nie uważam, że tak musi być, ale tak się układa, że jest. Analogicznie można by oczekiwać tego samego od mężczyzn, ale tak z kolei nie jest, choć wielu dzieciom żyłoby się łatwiej, gdyby tak jednak było.
poniedziałek, 11 stycznia 2016
Dob....żadna zmiana w edukacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wielkie plany. 6-latki, gimnazja, godziny karciane, egzamin szóstoklasistów, edukacja seksualna. Tylko tak naprawdę te zmiany są żadne. Edukacyjnie jesteśmy w odwrocie i w rozwoju edukacyjnym doczekaliśmy się jedynie małego strzału w stopę i hibernacji realnych zmian.
poniedziałek, 21 grudnia 2015
Życzę dzieciom
Chciałem dzisiaj, niejako przy okazji świąt Bożego Narodzenia, życzyć dzieciom, żeby nikt z nimi i nimi nie handlował. Czasem, miłością, zachowaniami czy czymkolwiek, czym się z dziećmi da handlować.
czwartek, 03 grudnia 2015
Kary. Konsekwencje. Stawianie granic.
Kiedy rodzice lub wychowawcy czują, że chcieliby zaradzić jakimś problemom, jakie mają z dziećmi bardzo często odnoszą się do jednego z wymienionych mechanizmów. Kary, konsekwencji albo stawiania granic. Choć zwroty są dość popularne, to moje doświadczenie podpowiada mi, że wielu rodziców rozumie je zupełnie inaczej.
wtorek, 24 listopada 2015
Przy mnie tak nie płacze jak przy mamie
Często, moim zdaniem niesprawiedliwie często, słyszę od ojców, babć, dziadków, opiekunek czy wychowawców zdania, że dzieci są „grzeczniejsze” przy nich niż przy mamach, które nie są w stanie ich ogarnąć. Czasem zauważają to same mamy myśląc, że są słabymi rodzicami.
wtorek, 15 września 2015
Jak żyć bez telewizji?
Pisałem już o zgubnym wpływie ekranów na dzieci. Pojawiły się różne komentarze, między innymi takie, że autor nigdy nie próbował jeździć samochodem z dzieckiem oraz że każdy potrzebuje czasem chwili spokoju. W związku z tym nie pozostaje nic innego, jak odpowiedzieć pozytywnie i poszukać metod radzenia sobie w takich sytuacjach.
czwartek, 10 września 2015
Zdrowa żywność w szkołach – wątpliwości
W ostatnim czasie szkoły, dzieci i rodzice przeżywają pewien szok związany ze zmianami w szkolnych stołówkach i sklepikach. Pojawiło się sporo pytań, a także niejasności, powiedziałem A – deklarując aktywność w temacie – mówię B – próbując na nie odpowiedzieć.
środa, 26 sierpnia 2015
Dziecięce używki
Zaniedbywanie rytmu dnia i obowiązków, nieumiejętność dostrzegania innych, alternatywnych rozwiązań, histeryczne zachowania w przypadku braku dostępu, zmiana hierarchii wartości, spadek zainteresowania wobec czynności i biskich osób. Pojawia się agresja wobec bliskich, szczególnie jeśli stoją na drodze. Po zażyciu następuje znacząca zmiana aktywności mózgu i zachowania. Wbrew pozorom to nie jest artykuł o narkotykach ale o dziecięcej codzienności XXI wieku.
poniedziałek, 13 lipca 2015
Bajka oglądana a bajka słuchana
W ostatnim czasie bardzo dużo pracuje bajkami i nad bajkami. Obserwuję też rodziców i dzieci. Widzę, że dla tych pierwszych coraz częściej to jest jedno i to samo. Dla drugich zdecydowanie nie, dlatego zapraszam Was do przeczytania fragmentu mojej książki "Miłość i Wychowanie" o różnicy między bajkami oglądanymi i słuchanymi.
piątek, 29 maja 2015
Jak zmotywować dziecko do nauki?

Chciałbym zmierzyć się na nowo z tym problemem. Ostatnio bardzo obecnym w mojej pracy z rodzicami. Jest sporo podejść, propozycji, pomysłów. Chciałbym oprzeć je na mechanizmach, które powodują, że dziecku się chce albo właśnie się nie chce uczyć. Zapraszam.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 48
| < Listopad 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Zakładki:
O mnie