Nic co ludzkie nie jest mi obce
czwartek, 16 czerwca 2016
Dziecięcy brak kultury
Podchodzę do drzwi szkoły, otwieram je i przepuszczam kilkoro wychodzących dzieci, żadne nie mówi „dziękuję”, choć nie są w żadnym afekcie. Następnie wchodzę do świetlicy, głośno i pogodnie mówię dzień dobry. Żadne z około 15 dzieci nie odpowiedziało. Skąd się bierze taki brak kultury?
środa, 24 lutego 2016
Gorsza rzeczywistość
Dzieci dokonując wyboru między szarą rzeczywistością, gdzie dużo pracy daje mało sukcesów, a kolorową, w której kilka kliknięć daje sukces. Rzeczywistością, w której włączenie filmiku w sekundy przenosi w inny świat, wybierają wybierają drugą opcję, nie umiejąc przewidzieć, że rodzice nieświadomie pozwalają im wdepnąć w bagno.
wtorek, 09 lutego 2016
Przechwalone dzieci
Zastanawialiście się kiedyś co się dzieje, kiedy dzieci są chwalone? Oczywiście oprócz tego, że są zwykle zadowolone. Otóż dzieją się czasem rzeczy, z powodu których rodzice przychodzą potem do psychologa.
poniedziałek, 25 stycznia 2016
Pochwała konsekwencji
W pracy z rodzicami rozwiązujemy różne problemy i osiągamy bardzo różne cele wychowawcze. O powodzeniu znaczącej ilości z nich stanowi konsekwencja. Nie wobec dziecka, ale konsekwencja rodzica wobec siebie samego.
czwartek, 14 stycznia 2016
Kalendarz 2016
W tym miejscu znajdziecie daty i miejsca warsztatów, które będę prowadził w tym roku. W miarę możliwości będę załączał także linki do szerszych informacji na temat warsztatów.
środa, 13 stycznia 2016
Kobieta = matka, mężczyzna = ?
Macierzyństwo jest wpisane w kobiecość. Nie uważam, że tak musi być, ale tak się układa, że jest. Analogicznie można by oczekiwać tego samego od mężczyzn, ale tak z kolei nie jest, choć wielu dzieciom żyłoby się łatwiej, gdyby tak jednak było.
poniedziałek, 11 stycznia 2016
Dob....żadna zmiana w edukacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wielkie plany. 6-latki, gimnazja, godziny karciane, egzamin szóstoklasistów, edukacja seksualna. Tylko tak naprawdę te zmiany są żadne. Edukacyjnie jesteśmy w odwrocie i w rozwoju edukacyjnym doczekaliśmy się jedynie małego strzału w stopę i hibernacji realnych zmian.
poniedziałek, 21 grudnia 2015
Życzę dzieciom
Chciałem dzisiaj, niejako przy okazji świąt Bożego Narodzenia, życzyć dzieciom, żeby nikt z nimi i nimi nie handlował. Czasem, miłością, zachowaniami czy czymkolwiek, czym się z dziećmi da handlować.
czwartek, 03 grudnia 2015
Kary. Konsekwencje. Stawianie granic.
Kiedy rodzice lub wychowawcy czują, że chcieliby zaradzić jakimś problemom, jakie mają z dziećmi bardzo często odnoszą się do jednego z wymienionych mechanizmów. Kary, konsekwencji albo stawiania granic. Choć zwroty są dość popularne, to moje doświadczenie podpowiada mi, że wielu rodziców rozumie je zupełnie inaczej.
wtorek, 24 listopada 2015
Przy mnie tak nie płacze jak przy mamie
Często, moim zdaniem niesprawiedliwie często, słyszę od ojców, babć, dziadków, opiekunek czy wychowawców zdania, że dzieci są „grzeczniejsze” przy nich niż przy mamach, które nie są w stanie ich ogarnąć. Czasem zauważają to same mamy myśląc, że są słabymi rodzicami.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 48
| < Lipiec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
O mnie