Nic co ludzkie nie jest mi obce
poniedziałek, 10 kwietnia 2017
Między nauką, religią i dzieckiem
Jako psycholog czasami pracuję z osobami wierzącymi, które wplatają aktywnie wiarę w swoje życie i czasami wykorzystuję to w swojej pracy. Zastanawiam się jednak w jaki sposób powinni do takich sytuacji odnosić się nauczyciele? Jak „konfrontować” naukę z wiarą, jak traktować oczekiwania rodziców z „obu stron barykady”?
poniedziałek, 13 marca 2017
Dojrzałość szkolna
Rodzice dzieci w wieku 5-7 lat zaczynają się zastanawiać, czy ich dzieci są gotowe na szkołę. Przyszedł moment, kiedy termin „dojrzałość szkolna” jest odmieniany na różne sposoby, a tak naprawdę nie zawsze jest jasność co do tego czym owa dojrzałość jest.
poniedziałek, 16 stycznia 2017
Edukacja pod lupą: Motywacja strachu
To co moim zdaniem jest największą zmorą „systemowej” edukacji w Polsce to bardzo częste opieranie dziecięcej motywacji do nauki na strachu. Strach jest faktycznie bardzo skuteczną metodą, ze strachu zrobimy wiele. Problem polega na tym, że strach nie wywoła w nas pozytywnej relacji z daną czynnością.
czwartek, 10 listopada 2016
Edukacja pod lupą: Reforma gimnazjalna
Najgłośniejszym tematem związanym z edukacją w ostatnim czasie jest reforma likwidująca gimnazja. A szkoda, bo moim zdaniem są zdecydowanie ważniejsze tematy, którymi można by się zająć.
wtorek, 11 października 2016
Edukacja pod lupą: Oceny
Z systemową edukacją w Polsce nieodłącznie kojarzą się oceny. Wielu rodziców nie wyobraża sobie szkoły bez nich i w rozmowach z dziećmi ten temat dominuje ponad innymi, choćby takimi jak „po co się uczysz?”. Dzieci podążają za dorosłymi i przestawiają się z naturalnego myślenia o swoim rozwoju na myślenie cyferkowe.
poniedziałek, 05 września 2016
W głowie się nie mieści – recenzja
Obiecałem na FB, że zrecenzuję od strony psychologicznej film dla dzieci „W głowie się nie mieści” oraz że napiszę czemu, mimo sympatii do filmu, na pewno nie pokazałbym go czterolatkom.
czwartek, 21 lipca 2016
Czy człowiek musi być samodzielny?
Wrzucam Wam fragment książki, którą obecnie piszę, odpowiadający właśnie na tytułowe pytanie.
czwartek, 16 czerwca 2016
Dziecięcy brak kultury
Podchodzę do drzwi szkoły, otwieram je i przepuszczam kilkoro wychodzących dzieci, żadne nie mówi „dziękuję”, choć nie są w żadnym afekcie. Następnie wchodzę do świetlicy, głośno i pogodnie mówię dzień dobry. Żadne z około 15 dzieci nie odpowiedziało. Skąd się bierze taki brak kultury?
środa, 24 lutego 2016
Gorsza rzeczywistość
Dzieci dokonując wyboru między szarą rzeczywistością, gdzie dużo pracy daje mało sukcesów, a kolorową, w której kilka kliknięć daje sukces. Rzeczywistością, w której włączenie filmiku w sekundy przenosi w inny świat, wybierają wybierają drugą opcję, nie umiejąc przewidzieć, że rodzice nieświadomie pozwalają im wdepnąć w bagno.
wtorek, 09 lutego 2016
Przechwalone dzieci
Zastanawialiście się kiedyś co się dzieje, kiedy dzieci są chwalone? Oczywiście oprócz tego, że są zwykle zadowolone. Otóż dzieją się czasem rzeczy, z powodu których rodzice przychodzą potem do psychologa.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 49
| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zakładki:
O mnie