Nic co ludzkie nie jest mi obce
wtorek, 25 lipca 2017
Dwa słowa o odrzuceniu referendum edukacyjnego
W cieniu walki o ustawy dotyczące sądów sejm odrzucił wniosek o referendum w sprawie reformy edukacji. Podpisało się pod nim 910 tysięcy osób. Muszę szczerze powiedzieć, że mimo nieukrywanej niechęci do obecnego Ministerstwa Edukacji i jego różnych decyzji, to akurat tutaj stanąłbym okrakiem po obu stronach barykady
poniedziałek, 10 lipca 2017
A jednak od małpy...
Zwierzęta mogą nas sporo nauczyć o wychowaniu. A już na pewno małpy, do którym nam najbliżej. Poziom opieki wobec znacznie mniej skomplikowanych organizmów w pierwszym okresie życia jest dla mnie niezwykle pouczający, jako przedstawiciela bardziej skomplikowanego gatunku ludzkiego.
czwartek, 29 czerwca 2017
Jak reagować na kłamstwa dzieci
Chyba każdy rodzic czy wychowawca wcześniej czy później staje oko w oko z dziecięcym kłamstwem. Czasem pojawia się w głowie pytanie jak reagować, czy dać dziecku samemu wyprostować tę przestrzeń? Czy konfrontować się? Czy reagować ograniczeniem zaufania? A może ukarać czy też „przykładnie się obrazić”?
poniedziałek, 10 kwietnia 2017
Między nauką, religią i dzieckiem
Jako psycholog czasami pracuję z osobami wierzącymi, które wplatają aktywnie wiarę w swoje życie i czasami wykorzystuję to w swojej pracy. Zastanawiam się jednak w jaki sposób powinni do takich sytuacji odnosić się nauczyciele? Jak „konfrontować” naukę z wiarą, jak traktować oczekiwania rodziców z „obu stron barykady”?
poniedziałek, 13 marca 2017
Dojrzałość szkolna
Rodzice dzieci w wieku 5-7 lat zaczynają się zastanawiać, czy ich dzieci są gotowe na szkołę. Przyszedł moment, kiedy termin „dojrzałość szkolna” jest odmieniany na różne sposoby, a tak naprawdę nie zawsze jest jasność co do tego czym owa dojrzałość jest.
poniedziałek, 16 stycznia 2017
Edukacja pod lupą: Motywacja strachu
To co moim zdaniem jest największą zmorą „systemowej” edukacji w Polsce to bardzo częste opieranie dziecięcej motywacji do nauki na strachu. Strach jest faktycznie bardzo skuteczną metodą, ze strachu zrobimy wiele. Problem polega na tym, że strach nie wywoła w nas pozytywnej relacji z daną czynnością.
czwartek, 10 listopada 2016
Edukacja pod lupą: Reforma gimnazjalna
Najgłośniejszym tematem związanym z edukacją w ostatnim czasie jest reforma likwidująca gimnazja. A szkoda, bo moim zdaniem są zdecydowanie ważniejsze tematy, którymi można by się zająć.
wtorek, 11 października 2016
Edukacja pod lupą: Oceny
Z systemową edukacją w Polsce nieodłącznie kojarzą się oceny. Wielu rodziców nie wyobraża sobie szkoły bez nich i w rozmowach z dziećmi ten temat dominuje ponad innymi, choćby takimi jak „po co się uczysz?”. Dzieci podążają za dorosłymi i przestawiają się z naturalnego myślenia o swoim rozwoju na myślenie cyferkowe.
poniedziałek, 05 września 2016
W głowie się nie mieści – recenzja
Obiecałem na FB, że zrecenzuję od strony psychologicznej film dla dzieci „W głowie się nie mieści” oraz że napiszę czemu, mimo sympatii do filmu, na pewno nie pokazałbym go czterolatkom.
czwartek, 21 lipca 2016
Czy człowiek musi być samodzielny?
Wrzucam Wam fragment książki, którą obecnie piszę, odpowiadający właśnie na tytułowe pytanie.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 48
| < Lipiec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
O mnie