Nic co ludzkie nie jest mi obce
Blog > Komentarze do wpisu
Mały świat dziecka – cz.1 bazgrzemy po ścianach!
Nowy cykl, w którym, przynajmniej na początku, będę się dzielił pomysłami na elementy pokoju dziecięcego, które mogą dać dziecku wiele możliwości i radości. Czekam też na Wasze pomysły, które możecie podrzucać w komentarzach, lub mailach. Na początek zachęcam Was do tego, by zorganizować jedną ze ścian tak, by dziecko mogło się na niej wyżyć.

Cały cykl

Im mniejsze dzieci, tym częściej wyrażają swoje emocje przez swoją aktywność, a nie słowa. Szaleństwa z rodzicami, skakanie, tańce, zabawy, teatrzyki. Natomiast moim ulubionym sposobem wyrażania się przez dzieci jest rysunek. Zupełnie swobodna treść, jaką dziecko może z siebie przez swoje dzieło wypuścić bez najmniejszych ograniczeń.

Właśnie o tych ograniczeniach chciałbym napisać w kontekście przygotowania pokoju i zachęcić do ciekawego pomysłu z tablicą-ścianą. Coś takiego widziałem tylko w FikuMikuCafe, natomiast nie widziałem czegoś takiego jeszcze w domach. Natomiast taka ściana, na której można zupełnie swobodnie się wypowiedzieć, a zarazem uniknąć tysiąca fruwających kartek, szukania miejsca na stolikach i walczenia z małą przestrzenią kartki a4 (lub kosztami kartek większych) to moim zdaniem ideał dla niemalże każdego dziecka.

Ludziom urodzonym w poprzednim wieku może się to kojarzyć z koszmarnym pyłem kredowym w całym mieszkaniu, ale z pomocą idą fajne i tanie wynalazki typu kreda niepyląca. Problemem nie jest także zdobycie wielkiej tablicy, bo zamiast niej istnieje taki miły wynalazek jak farba ścienna, po której właśnie można pisać kredą. W związku z tym przestrzeń, jaką dałoby się wywalczyć dla dziecka na takie zabawy jest dowolna i „zmieści” się wszędzie niezależnie od innych elementów pokoju.

Mi się pomysł bardzo podoba, da się go zrobić nie na brudno, a też taka tablica z czasem będzie okazją do zostawiania sobie miłych wiadomości i obrazków, ale przede wszystkim będzie dla dziecka możliwością rysowania w każdej chwili, kiedy będzie miało na to ochotę.

 

piątek, 14 października 2011, jarekzylinski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/10/14 19:15:30
W domach takie powierzchnie też są i nie tylko dzieci z nich korzystają :)
-
2018/11/07 16:14:59
Bardzo ciekawy pomysł na aranżację wnętrza. Dzięki niemu każdego dnia ściany mogą wyglądać inaczej, a dzieci mają mnóstwo frajdy. Myślę jednak, że nie zdecydowałabym się na taki element na całej ścianie, a tylko na jej kawałku. Pozdrawiam.