Nic co ludzkie nie jest mi obce
Blog > Komentarze do wpisu
Niegrzeczne dzieci (cz.3) się nudzą
Prawidłowy kierunek przyczyna-skutek brzmi raczej: "znudzone dzieci są niegrzeczne", ale pozostajemy przy nazwie cyklu. Jeśli ktoś narzeka na to, że dzieci przychodzą do niego ze słowami "nudzę się", to niech się cieszy - bo jak dziecko nie wie co zrobić z nudą i mimo to kombinuje, to może się to źle skończyć.

Niegrzeczne dzieci (cz.1) szukają granic

Niegrzeczne dzieci (cz.2) chcą Twojej uwagi

 

Oczywiście w idealnym świecie - pod tym względem jak najbardziej istniejącym - znudzone dziecko ma wiele kreatywnych sposobów na zapewnienie sobie ciekawego i dobrego zajęcia. Wtedy nie ma problemu z radzeniem sobie z nudą dziecka.

Gorzej, jak dziecko sobie nie potrafi z tym poradzić. Z naszymi pociechami jest o tyle trudniej, że mają one o wiele więcej energii i potrzebują więcej bodźców niż my - choć prócz tego, że jest to sprawa wieku, to ma tu znaczenie także temperament.

Dlatego dorosły człowiek jak się nudzi to śpi, czyta, albo robi coś spokojnego, regularnego. Dzieci potrzebują czegoś bardziej emocjonującego i nieliczne są przypadki dzieci potrafiących siedzieć godzinami nad jedną czynnością - a jak są, to dla ich dobra warto jednak otwierać je też na inne aktywności.

Stąd też nudzące się dziecko szuka czegoś pasującego do jego pokładów energii. Tutaj pojawia się ciekawostka - pokłady energii wiążą się z emocjami. Często rodzic może pokazać dziecku jakąś rzecz jako emocjonujacą przez swoją postawę wobec niej (widać to po najmniejszych dzieciach, że zawsze idą tam, gdzie ludzie się czymś emocjonują - choć chwilę później ten sam przedmiot pozostawiony sam sobie nie wzbudziłby zainteresowania). Oczywiście przegniemy emocjonując się zmywaniem naczyń, ale w niektórych przypadkach atrakcyjność pewnych zabaw możemy delikatnie podkreślić swoim zaangażowaniem - jest to dość mocne narzędzie wychowawcze! Przy czym niełatwe do użycia, bo dzieci to genialne falsyfikatory emocji (stąd sztuczka z naczyniami jest skazana na porażkę).

Swoją drogą, może to właśnie Twoje emocje są dziecku potrzebne do zabawy? Może ono się nudzi nie dlatego, że zabawy są dla niego nudne, ale dlatego, że potrzebuje w nich właśnie Ciebie?

Podsumowując i skupiając się na samym skutku. Dzieci nudząc się mogą bardzo nieporadnie poszukiwać potrzebnych im bodźców i bez Twojej pomocy po prostu zrobić coś głupiego. Ponadto czasem wpadają w takim stanie w czarną dziurę logiczną, która powoduje, że robią coś bezmyślnie, na przykład uciążliwie regularnie bujają szafą, aż ta spadnie ... bywa i tak.

Niegrzeczne dzieci (cz.4 - ostatnia) chcą złamać granice

 

wtorek, 12 kwietnia 2011, jarekzylinski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.dynamic.gprs.plus.pl
2013/02/12 13:31:07
Mój syn ma 5lat i nie radzę sobie z jego wychowaniem. Wchodzi mi na głowę jak czegoś nie dostanie krzyczy rzuca co ma pod ręką nie słucha moich poleceń jest agresywny. Nie wiem co mam robić jak do niego dotrzeć. Sama nie daje już rady i jestem na skraju załamania bo on mnie wykańczania nerwowo i psychicznie a próbowałam już wszystkiego. Pomocy błagam.
-
2013/02/12 13:38:00
Witam,

Problem, o którym Pani pisze może mieć bardzo wiele źródeł i zwykle jest problemem złożonym. Natomiast zawsze można dotrzeć do tego, skąd się bierze i w jaki sposób można pomóc i Pani i dziecku. Ale do tego pewnie trzeba po prostu odwiedzić psychologa wychowawczego. Internetowo zwykle trudno jest pomóc. Pozdrawiam